Laboratuvar Testleri

Laboratuvar Testleri Tıbbi Laboratuvarda mı Yapılmalıdır?

Kesinlikle evet. Laboratuvar testleri“Laboratuvar”da yapılır. Yetkisiz ve ne olduğu belli olmayan firmalarda değil. Örneğin, Aile Sağlığı Merkezleri (ASM)’nde hastalardan alınan kanlar, ihale ile bazı medikal firmalara gönderilerek yaptırılmaktadır.

Bu firmaların ruhsatlı laboratuvarları ve laboratuvar uzmanları yoktur. Hangi yetkiyle bu testleri yapmaktadırlar? Belli değildir. Bazı tıp merkezleri ve özel hastanelerde de durum farklı değildir. Alınan kanlar bir yerlere götürülerek yapılmaktadır. Ancak, testlerin yapıldığı yerlerin bir kısmı ehliyetsiz ve yetkisizdir.

Laboratuvar testleriruhsatlı tıbbi laboratuvarlarda yapılmalıdır. Tercihen de, TÜRKAK’ tan akredite olmuş tıbbi laboratuvarlarda yapılmalıdır. Böylelikle, testlerin kalitesi güvence altına alınmış olacaktır. Testlerin, ne olduğu belirsiz birtakım firmalarda yapılması hem etik değildir, hem de halkın sağlığı yönünden büyük bir tehlike oluşturmaktadır.

Laboratuar mı, Laboratuvar mı?

Bizce laboratuvar olarak telaffuz edilmesi daha doğrudur. Türk diline daha kolay uymaktadır. Laboratuar şeklinde telaffuz eksik kalmaktadır. Türkçede iki sesli harfin birlikte yan yana kullanımı seyrektir. Bu nedenle de, laboratuvar olarak telaffuzu öne çıkarmak gerekir. Zaten konuşma dilinde fiilen laboratuvar olarak söylenmektedir, laboratuar de, laboratuar olarak değil, laboratuvar olarak kullanılmalıdır.

Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

İlginizi Çekecek Benzer Konular

İstanbul`da Nerelerde Tıbbi Laboratuvar Var?

Gelişim Tıp Laboratuvarlar`nın Farkı Nerelerdedir?

Kalite ve Akreditasyonun Hastaya Yararı Nedir?

Müşteri Memmuniyeti Sonuçlarımızı Öğrenmek İster Misiniz?

Evde Kan Alma Hizmeti Önemli Midir?

Kan Tahlili Ne Demektir?

Hemogram (Tam Kan Sayımı) Nedir? Nasıl Yorumlanır?