Laboratuvar Görüntüleme Ünitemiz
Laboratuvar Görüntüleme
Laboratuvar Uzmanına Sorun!
Laboratuvar Uzmanı
Görüş Ve Önerilerinizi
Laboratuvar Hakkinda
GELİŞİM’ İ TANIYINIZ.BİZ KİMİZ
• Gelişim Tıp Laboratuvarları 1993 yılında kurulmuştur. Halen 11 laboratuvar uzmanı ile hizmet vermektedir.
• Kalite ve güveni birinci öncelik olarak benimsemiştir. 1994 yılından beri uluslararası kalite kontrollerine katılmaktadır (21 yıl). 2001 yılında TSE’ den ISO 9001 Belgesini (14 yıl), 2011’ de TÜRKAK’ tan Laboratuvar Akreditasyon Belgesini almıştır.
• Hastalarımızın memnuniyeti ve güven temel önceliğimizdir. Hastalarımız, bizim en değerli paydaşlarımızdır.
• İstanbul’ un 7 merkezi bölgesinde ve kolay ulaşılabilir durumdayız. Kargo ile de Türkiye’ nin tüm yörelerinden erişebilmektesiniz.
• Yeni testlerin öncüsüyüz. Dünyadaki yeni laboratuvar teknolojilerini en hızlı şekilde halkın hizmetine sunan laboratuvar durumundayız.
• 1000’ den fazla laboratuvar testini yapmakta ve geniş bir panelde hizmet sunmaktayız.
• Tüm laboratuvar gereksinimlerinizde yanınızda olmak ve çözüm ortağınız olmaktan mutluluk duyacağız.

Laboratuvar Testleri

Laboratuvar Testleri Tıbbi Laboratuvarda mı Yapılmalıdır?

Kesinlikle evet. Laboratuvar testleri, “Laboratuvar”da yapılır. Yetkisiz ve ne olduğu belli olmayan firmalarda değil. Örneğin, Aile Sağlığı Merkezleri (ASM)’nde hastalardan alınan kanlar, ihale ile bazı medikal firmalara gönderilerek yaptırılmaktadır.

Bu firmaların ruhsatlı laboratuvarları ve laboratuvar uzmanları yoktur. Hangi yetkiyle bu testleri yapmaktadırlar? Belli değildir. Bazı tıp merkezleri ve özel hastanelerde de durum farklı değildir. Alınan kanlar bir yerlere götürülerek yapılmaktadır. Ancak, testlerin yapıldığı yerlerin bir kısmı ehliyetsiz ve yetkisizdir.

Laboratuvar testleri, ruhsatlı tıbbi laboratuvarlarda yapılmalıdır. Tercihen de, TÜRKAK’ tan akredite olmuş tıbbi laboratuvarlarda yapılmalıdır. Böylelikle, testlerin kalitesi güvence altına alınmış olacaktır. Testlerin, ne olduğu belirsiz birtakım firmalarda yapılması hem etik değildir, hem de halkın sağlığı yönünden büyük bir tehlike oluşturmaktadır.

Laboratuar mı, Laboratuvar mı?

Bizce laboratuvar olarak telaffuz edilmesi daha doğrudur. Türk diline daha kolay uymaktadır. Laboratuar şeklinde telaffuz eksik kalmaktadır. Türkçede iki sessiz harfin birlikte yan yana kullanımı seyrektir. Bu nedenle de, laboratuvar olarak telaffuzu öne çıkarmak gerekir. Zaten konuşma dilinde fiilen laboratuvar olarak söylenmektedir, laboratuar de, laboratuar olarak değil, laboratuvar olarak kullanılmalıdır.

Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

Facebook_logo
Twitter_logo
Google_logo
Youtube_logo
blooger_logo
  • MULTİPLEKS PCR TESTLERİ İLE OLDUKÇA BAŞARILI SONUÇLAR ALIYORUZ
  • FARKLI CHECK-UP PANELLERİMİZ: NEDEN FARKLIYIZ?
  • LABORATUVAR SEÇİMİNİZİ YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?
  • SOSYAL FAALİYETLER ALANI