Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Testleri

En İleri ve Güvenilir Cinsel Temasla Bulaşan Hastalıklar Testlerini Nasıl/Nerede Yaptırabilirim?

Cinsel Temasla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Cinsel ilişki ile, birçok hastalık bulaşabilmektedir. Bunların başlıcaları HIV/AIDShepatit Bhepatit Csifiliz (frengi)gonore (bel soğukluğu)klamidyamikoplazmatrikomonasüreoplazma, herpes-1 ve herpes-2, human papilloma virus (HPV) (siğil) şeklindedir.

Bunun dışında da başka hastalıklar bulaşabilmektedir.Cinsel Temasla Bulaşan Hastalıkların Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?Bu amaçla, genellikle hastalardan alınan akıntı, kan, idrar gibi materyallerden kültür ve mikroskopi gibi tetkikler yapılmaktadır.

Mevcut Teşhis Yöntemlerinin Problemi Nedir?
En büyük problemlerden birisi, bu tür hastalıkların çoğunun sinsi olması, fazla belirti vermemesi ve gizli seyretmesidir. Bu nedenle, hastalar durumu farketmemekte ve teşhiste geç kalınmaktadır.Laboratuvar incelemede ise, kültür yöntemi çoğu zaman başarısızdır. Çünkü, antibiyotik alındığı takdirde, mikrop olduğu halde yokmuş gibi sonuç alınmaktadır. Antibiyotikler, mikropların kültürde görünmesini engellemektedir.

Cinsel Temasla Bulaşan Hastalıkların Tespitinde Yeni Teşhis Yöntemi Nedir?

Multipleks PCR yöntemidir. Bu yöntemle, klasik teşhis yöntemleriyle uzun zaman alıcı, zahmetli ve buna rağmen sonuç alınamayan birçok hastalık etkeni, tek bir çalışmada ortaya konulabilmektedir.

Multipleks PCR Yöntemi Güvenilir midir?

Multipleks PCR yöntemi, bugüne kadar kullanılan klasik tanı yöntemlerine göre oldukça belirgin üstünlükler taşımaktadır. Çünkü bu yöntem,ileri teknolojik bir yöntemdir. Bu nedenle de güvenilirdir.

Multipleks PCR Yöntemi Ekonomik midir?

Evet.Tek bir moleküler PCR testinin fiyatının ne olduğunu hesaba katarsak,7- 9- 10 mikrobik etkenin moleküler yöntemle tespit edilmesi, Tespitin kısa sürede yapılabilmesi,Zamandan, diğer tanı işlemlerinden ve körleme tedavi yöntemlerinin zararlarından kaçınıldığı göz önüne alınacak olursa,Multipleks PCR yöntemi ekonomik bir yöntemdir.