HE4 Laboratuvar Testi

Yumurtalık (Over) Kanseri Miyim? Nasıl Öğrenebilirim?

Bu konuda en iyi yol, HE4 ve CA 125 testlerinin birlikte kullanılmasıdır.Bugüne kadar, bu amaçla CA 125 isimli test kullanılmıştır. Ancak CA 125, yalnızca yumurtalık kanserlerine özel değildir. Diğer birçok durumda da yükselebilmektedir.HE4,yumurtalıklara özeldir. Bu nedenle daha güvenilirdir.HE4 ve CA 125 birlikte ölçülerek, ROMA isimli bir akıllı bilgisayar programına verilmektedir. Programdan, yumurtalık (over)kanseri yönünden hastanın yüksek risk grubunda mı, yoksa düşük risk grubunda mı olduğu sonucu çıkmaktadır.

Over (Yumurtalık) Kanseri Olabilir Misiniz?

HE4 Over Kanseri TestiOver (yumurtalık) kanseri kadınlarda sıktır ve kadın genital organ kanserlerinin en sık görülen ölüm nedenidir. Tanıda geç kalınmakta ve genelde hastaların % 70’ inde ileri dönemde tanı konulmaktadır.Over kanseri, 40- 60 yaş civarında, erken menopoza girenlerde, menopoz döneminin sonuna doğru, infertilite (kısırlık) durumu olanlarda ve endometriyozis denilen rahim içi iltihabı olanlarda daha çok görülmektedir. Erken tanı çok önemlidir. Bu sayede gerekli tedavi önlemleri alınmakta ve hayat kurtarıcı olunmaktadır.
HE4 adı verilen yeni test, bu amaçla kullanılmaktadır. Şu anda yumurtalık kanserine yönelik testler içinde en yüksek doğruluk oranına sahip test durumundadır. Bugüne kadar benzer amaç için kullanılan CA125 isimli teste göre yumurtalık kanserini çok daha iyi ortaya koymaktadır.HE4 Over Kanseri Testi-2
Önerilen en iyi yol, HE4 ile CA125’ in birlikte bakılmasıdır. Bu iki test bakılarak, ROMA isimli bir programda değerlendirilmekte ve over kanseri riski ihtimali %(yüzde) olarak ortaya konulmaktadır.HE4 Over Kanser Testi-3
HE4 testi için, hastadan kan alınması yeterlidir. Açlık ve tokluk gerekmez. İstanbul dışından da kan alınarak kargo ile gönderilebilir.
Bu test, Türkiye’de ilk olarak laboratuvarımızda yapılmaya başlanmıştır.

 

Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız